Pořizujeme si štěně

Poradna Pavla Beera st.

 

Pavle prosím poraď nám první zásady. Nechceme nic zanedbat. Pořizujeme si domů štěně, které bude bydlet s námi v bytě a rádi bychom se s ním věnovali výciku. Je jen mé dcery a máme stach, aby se nenavázalo na někoho dalšího z členů rodiny.

 

 

Několik hlavních zásad jak nastavovat soužití od prvního dne.

 

  • Tuto změnu v rodinném životě je dobré nechat na dny volna a štěně přivést do nového prostředí pokud možno ráno a to například v sobotu. Zařazování štěněte do nového prostředí ve dnech volna usnadní štěněti adaptaci na prostředí i nové členy budoucí smečky. Je možné do našeho soužití zahrnout i dopravu do nového domova. Pro tento účel můžeme zakoupit víceúčelovovou přenosku, která bude později sloužit v našem bytě štěněti jako útočiště a pelíšek. Přenosku volíme takovou, aby jsme ji mohli využívat i později, až naše stěně vyroste. Tedy úměrně velikosti plemene v dospělosti. Doporučuji dát štěněti napachovanou podložku (budoucím páníčkem) do přenosky o pár dnů dříve, než bude transport štěněte probíhat. Budoucí pán na podložce může nějakou dobu sedět, nebo ji mít na těle tak, aby nasákla jeho pachem.

     

  • Po příjezdu do nového domova je vhodné hned od začátku umožnit štěněti rozlišit členy domácnosti, dle toho, jak se kdo bude se štěnětem zaobírat. Značně to usnadní adaptaci štěněte na nové prostředí. Nejpřirozenější postup je jídlo, komunikace a odměny. Tak to malé stvoření nejlépe pozná ke komu patří a kde má hledat oporu.

     

  • Do mističky dáme trochu jídla, můžeme na mističce nechat ruku a přesto umožnit štěněti jíst. Druhou rukou štěněti jídlo do mističky přidáváme. Tím hned od začátku eliminujeme snahu štěněte mističku a jídlo bránit.

     

  • Pamlsky je dobré začít podávat štěněti tak, aby byly v dlani uschované a ono muselo do dlaně strkat čumáček. Přidržujeme je placem, tak zabráníme kousání a zbrklému chování pokud pamlsek zároveň vidí.

 

  • Později můžeme postavit rodinu do řady a tak , aby naše štěně vidělo, že dáme postupně každému pamlsek a dotyčný jej štěněti podá. Tak velmi rychle štěně rozpozná ke komu patří.

 

  • Dbáme na to, aby náš psík věděl, že o všem rozhodujeme my, lidé a měl s námi hezké zážitky. Snad tyto řádky rozptýlí obavy začínajících majitelů našich nej.přátel a nastartuji etapu vzajemného soužití, aby to opravdu tak bylo.

 

  • Samozřejmě další je venčení, poznávání okolí a prostředí.

 

Pavel Beer st.